با چند نکتۀ ساده، اما مهم از لب‌های خود مراقبت کنید!

نکاتی برای آرایش لب

پس قبل از آرایش لب و انتخاب رژ لب‌های رنگی مراقبت از لب ها مهم است. لب‌ها بخش مهمی از زیبایی چهره را بر عهده دارند و نتیجۀ عدم مراقبت و نادیده گرفتن نیازهای آنها، لب‌های ترک‌خورده و خشک است. لب‌های ترک خورده، پوسته‌پوسته شده و زخمی نه تنها زیبا نیست، بلکه درد زیادی را به همراه دارد.

زیبایی لب ها نیازمند مراقبت و توجه است!
زیبایی لب ها نیازمند مراقبت و توجه است!

لب‌ها از ۲ بخش تشکیل شده‌اند و با رنگ خاص و برجستگی که دارند به چهره زیبایی و جذابیت می‌بخشند. نقش لب‌ها آن ‌قدر در جذابیت چهره پررنگ است که شاعران در سروده‌های عاشقانۀ خود از زیبایی لب‌های معشوق سخن گفته‌اند:

تبسمی ز لب دلفریب او دیدم

که هرچه با دل من کرد آن تبسم کرد

«وحشی بافقی»

پوست لب‌ها بسیار نازک و حساس است و میلیون‌ها رشتۀ عصبی را زیر خود جای داده‌اند. نازکی پوست لب باعث شده که لب‌ها به سرعت ترک بردارند و شکافته شوند؛ میلیون‌ها رشتۀ عصبی پنهان شده در زیر پوست لب، باعث می‌شود که ترک و زخم روی لب‌ها با درد زیادی همراه باشد.

حساسیت  لب‌ها

لب‌ها از غدد چربی کمتری برخوردار هستند و به ‌علاوه توانایی تولید ملانین برای محافظت از خود را در برابر آفتاب ندارند. در یک کلام لب‌ها با ساختار حساس و ضعیف خود، توانایی هیچ‌گونه محافظتی را از خود ندارند. افرادی که به صورت طبیعی پوست خشک دارند، لب‌های خشک‌تر و شکننده‌تری دارند و در زمستان به دلیل آب و هوای خشک و سرد این شکنندگی به اوج می‌رسد. البته پوست‌های چرب و نرمال نیز می‌توانند لب‌های خشک و ترک‌خورده داشته باشند.  

خشکی لب‌ها در زمستان اوج می‌گیرد اما باد و آفتاب داغ نیز در تحریک و خشکی لب‌ها نقش دارند و به همین دلیل می‌بینیم بسیاری از افراد در طول سال لب‌هایشان خشک است.

لب های پوست پوست شده و ترک خورده
لب های پوست پوست شده و ترک خورده

یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از ترک خوردن و پوسته‌پوسته شدن لب‌ها استفادۀ منظم از مرطوب کننده و بالم لب است؛ استفاده از بالم لب هم از خشکی لب‌ها جلوگیری می‌کند و هم لب‌های ترک‌خورده را در زمان کمی درمان می‌کند. مرطوب کننده و بالم لب از موم زنبور عسل و روغن‌های طبیعی و مغذی تشکیل شده است. 

ترک و زخم لب

بعضی از بالم لب‌ها حاوی منتول و کافور هستند، نقش این ۲ ماده در بالم لب‌ها خاصیت تسکین‌ دهندگی است، اما می‌توانند لب‌ها را خشک کنند. بنابراین بهتر است که از بالم لب‌های فاقد این ۲ ماده استفاده شود. آلانتوئین و آلوئه‌ورا به بهبودی لب سرعت می‌بخشند.

همان‌طور که اشاره کردیم لب‌ها در مقابل آفتاب بی‌دفاع هستند و توانایی تولید ملانین ندارند، بنابراین مراقبت از آنها در مقابل اشعه‌های مضر خورشید مهم و ضروری است. بهترین بالم لب‌ها دارای فاکتور محافظت در برابر آفتاب هستند، بهتر است بالم لب حاوی آووبنزون، دی‌اکسید تیتانیوم و یا اکسید روی باشد تا از لب‌ها در مقابل اشعۀ مضر UVA محافظت کند.

قبل از اینکه به سراغ نکات و ترفندهای مراقبت لب برویم، بد نیست با مشکلات رایج لب‌ها و علل آنها آشنا شویم:

خشکی، پوسته‌پوسته شدن و سوختگی لب‌ها

خشکی  پوسته پوسته شدن لب‌ها در هر فصلی رخ می‌دهد، بهترین راه برای پیشگیری و درمان استفادۀ روزانه از مرطوب کننده و بالم لب است. لب‌ها را به خوبی با بالم لب پوشش دهید و سعی کنید کمی بالاتر از لب‌ها نیز به وسیلۀ بالم چرب و مرطوب شود. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم بهترین بالم لب حاوی ضد آفتاب و ویتامین‌های A، C، E و AHA است.

شکاف و ترک خوردن لب‌ها

ترک و شکاف اغلب پس از خوابیدن در هوای خشک ایجاد می‌شود، برای جلوگیری از این مسئله قبل از خواب بالم لب بزنید.

بالم لب برای رفع خشکی و ترک لب ها
بالم لب برای رفع خشکی و ترک لب ها


حتماً از مرطوب کنندۀ مناسب استفاده کنید که به حفظ رطوبت لب‌ها کمک کند.

پخش شدن رژ لب

با افزایش سن، پوست اطراف دهان کلاژن و بافت الاستیک خود را از دست می‌دهند و اطراف لب‌ها چروک ایجاد می‌شود. چروک و خطوط روی لب‌ها باعث می‌شود که رژ لب روی لب‌ها حالت شره بگیرد. البته سیگار نیز سهم زیادی در از بین رفتن کلاژن و بافت الاستیک اطراف لب دارد. 

لب هایی زیبا و بی نقص
لب هایی زیبا و بی نقص

برای جلوگیری از شره کردن رژ لب، با یک خط لب مومی خط لب‌ها را مشخص کنید و بعد رژ لب بزنید. اگر خطوط اطراف لب زیاد شد و ترفندهای آرایشی چاره‌ساز نبود، باید به سراغ روش دائمی و گرانقیمت تزریق کلاژن برای پر کردن خطوط لب‌ها بروید. اگر سیگار می‌کشید برای جلوگیری از ایجاد خطوط و از دست رفتن کلاژن و بافت الاستیک، برای همیشه این رفتار مضر را کنار بگذارید.

زخم سرد

زخم سرد همان، تبخال یا آفت لب است؛ تبخال در اثر عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. تبخال زخم‌هایی اغلب کوچک روی لب‌ها یا اطراف دهان است، این زخم در روزهای ابتدایی به صورت تاول‌های ریز و پر از مایع مشاهده می‌شود.

زخم سرد؛ تبخال یا آفت لب
زخم سرد؛ تبخال یا آفت لب

تبخال یک عفونت ویروسی است و به وسیلۀ تماس، روبوسی و استفادۀ از وسایل مشترک انتقال پیدا می‌کند. اگر دچار تبخال شدید، در این مدت رژلب‌های خود را مستقیم روی لب و تبخال نزنید تا ویروس به رژ لب منتقل نشود. در این مدت رژلب یا بالم لب را به وسیلۀ گوش پاک کن روی لب‌ها بمالید و بعد گوش پاک کن را دور بندازید.

نکات و ترفندهای مراقبت از لب‌ها

با برخی از مشکلات رایج لب‌ها و علت به وجود آمدن آنها آشنا شدیم. حالا نوبت آشنایی با نکات و ترفندهای مراقبت از لب است. از قدیم گفته‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین قبل از آنکه لب‌ها مشکل پیدا کنند و مجبور به تحمل درد در ناحیه لب‌ها شوید؛ با رعایت نکاتی ساده از آنها مراقب کنید.

در ادامه چند نکتۀ ساده در مورد مراقبت از لب‌ها را بیان کردیم که کمک زیادی به سلامت لب‌ها می‌کنند.

لب‌ها را لیس نزنید

لب‌ها بی‌دفاع هستند و هیچ محافظتی از خود نمی‌کنند، با هر بار لمس کردن و لیس زدن تحت تاثیر قرار می‌گیرند و تحریک می‌شوند. بنابراین اگر عادت لیس زدن لب‌ها را کنار بگذارید. چرا خیس کردن لب‌ها با آب دهان مضر است؟ وقتی لب‌ها را با بزاق دهان خیس می‌کنید، ابتدا احساس خوبی دارید و بعض از افراد تصور می‌کنند به این طریق لب‌ها را آبرسانی می‌شوند. اما آب دهان در مدت کوتاهی تبخیر و لب‌ها خشک‌تر می‌شود، همچنین بزاق برای پوست حساس، نازک و ظریف لب‌ها خشن است. 

نفس کشیدن با دهان یکی دیگر از عادت‌های بد و مخرب برای لب‌ها است. هوای خشک دهان، لب‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که لب‌ها مقدار زیادی رطوبت خود را از دست دهند. در آخر نکتۀ مهمی که باید رعایت کنید این است که از بوسیدن کسی که روی لب‌ها عفونت و زخم دارد، خودداری کنید. بوسیدن افرادی که روی لب‌ها زخم و عفونت دارند باعث انتقال  سریع عفونت به لب‌های شما می‌شود.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

رژیم غذایی سالم برای داشتن پوست و لب‌های سالم، لازم و ضروری است. ویتامین و مواد مغذی به طور مستقیم در سلامت لب‌ها نقش دارند، بنابراین برای داشتن لب‌های سالم و زیبا از مواد غذایی سالم که حاوی ویتامین و مواد معدنی است در رژیم و برنامه غذایی خود استفاده کنید.

آب فراوان بنوشید

هیدراتاسیون در سلامت و جلوگیری از خشک شدن لب‌ها نقش مهمی دارد. برای سلامت پوست، بدن باید از درون مرطوب باشد یا کم ‌آب نباشد، لب‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای مرطوب ماندن نیاز به آبرسانی دارند. پس برای سلامت لب‌ها تا می‌توانید آب بنوشید تا لب‌ها هیدراته بمانند.

آرایش لب‌ها را پاک کنید

لب‌ها باید نفس بکشند؛ پس در پایان روز آلودگی و آرایش روی لب‌ها را پاک کنید. هرگز با آرایش لب نخوابید، قبل از خواب به وسیلۀ پنبه و پاک کننده آرایش مناسب، آرایش روی لب‌ها را پاک کنید و سپس بخوابید.

شب‌ها لب‌ها را مرطوب نگهدارید

در طول روز متوجه می‌شویم که چه زمانی لب‌ها خشک شده‌اند و با بالم لب آنها را چرب و مرطوب می‌کنیم. اما لب‌ها در طول خواب نیز خشک می‌شوند. احتمال خشک شدن لب‌ها در شب نیز بیشتر است و هوای اطراف به سرعت لب‌ها را خشک می‌کند. پس قبل از خواب لب‌ها را با استفاده از کرم لب یا وازلین بپوشانید.

ماساژ دادن لب‌ها

لب‌ها مانند پوست برای تقویت گردش خون نیاز به ماساژ دارند. بنابراین هر روز لب‌ها را با استفاده از یک روغن مغذی و طبیعی به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید. با این کار گردش خون در لب‌ها تقویت می‌شود و پوست به صورت موضعی مواد مغذی را دریافت می‌کند.

لب‌ها را اسکراب کنید

در مطالب قبلی مجلۀ خانومی در مورد لزوم اسکراب و لایه برداری پوست صحبت کردیم. اسکراب سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و به همین دلیل نقش مهمی در سلامت پوست دارد. لب‌ها مانند سایر قسمت‌های پوست به لایه‌برداری نیاز دارد تا خود را بازیابی کنند. پوست لب حساس و ظریف است، بنابراین باید از لایه بردارهای ملایم استفاده شود. می‌توانید لایه بردار خود را با استفاده از مواد طبیعی مانند شکر در خانه تهیه کنید و یا از اسکراب و لایه بردارهای ملایم مخصوص لب موجود در بازار کمک بگیرید.

همیشه بالم لب به همراه داشته باشید

همیشه بالم لب به همراه داشته باشید. هر زمان ممکن است لب‌ها خشک شوند، پس برای جلوگیری از خشک شدن آنها همیشه مرطوب کننده و بالم لب به همراه داشته باشید.

رژلب بزنید!

همیشه هنگام بیرون آمدن، رژ لب بزنید. لب‌ها از خود محافظت نمی‌کنند و ما وظیفۀ محافظت از آنها را برعهده داریم. بهترین راه برای محافظت از لب‌ها استفاده از رژلب است. با یک لایه رژ لب روی لب‌ها آنها را از آفتاب، هوای خشک، آلودگی و سایر عوامل تحریک کننده محافظت می‌کند.

به حرف لب‌ها گوش دهید

گاهی لب‌ها با وجود تمام اقدامات پیشگیرانه باز هم کمک می‌خواهند. اگر تمام نکاتی که در بالا اشاره کردیم را انجام دادید اما همچنان لب‌ها مشکل داشتند، مدام خشک می‌شدند یا تبخال می‌زدند به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را پیدا کند.

این نکات ساده را به خاطر بسپارید تا لب‌هایی سالم و نرم داشته باشید.

اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp